4 Ekim 2010 Pazartesi

permasol 250 mg 20 tablet tüp

» Antiseptik, Dezenfektan


FORMÜLÜ


1 tablet; Potasyum Permanganat 250 mg içerir.


ENDİKASYONLARI


Antiseptik, dezenfektan, koku giderici ve antimikotik olarak; - Apse ve yaraların temizlik uygulamalarında, - Gargara ve ağız yıkamalarında, - Egzama ve cilt hastalıklarında, - Pişirmeden yemek zorunda kaldığımız sebze ve meyvelerin dezenfektasyonunda kullanılır.


KONTRENDİKASYONLARIPreparatın etken maddesine hassasiyeti olan kimselerde kullanılmamalıdır.Haricen kullanılır, içilmez.


UYARILAR & ÖNLEMLER

.: Forum Evren.NeT http://www.frmevren.net/showthread.php?t=83054

Yoğun potasyum permanganat çözeltileri dokuyu tahriş edici ve irritan etki gösterir. Seyreltik çözetileri de çok sık kullanıldığında tahriş edici yanıklara sebep olabilir. Öldürücü dozu 5-10 g’dır. (1 tüp Permasol tablet 5 g Potasyum Permanganat içerir.) Erkek ve kadınlarda tenasül organlarının akıntılı hastalıklarında kullanılmaz. Çocuklarda özellikle pişiklerde kullanılmaz, çok irritan etkilidir. Yanıklarda, tahrişlerde ve ülserasyonda mukoza örtüsü, su veya izotonik su ile tekrar tekrar yıkanmalıdır. Kazara içildiğinde veya tabletler oral olarak alındığında, Zehirlenme belirtileri : Mide bulantısı, kahverengi kusma, ödem, yanakta kahverengi mukoza görünümü, karaciğer ve böbrekte hasar, kalpte depresyondur. Toksik etkilerinin tedavisi : Zehirlenmede hemen süt içirilerek absorbsiyona mani olunmalıdır. Zehirlenme tedavisi için acilen hekime başvurulmalıdır. Plazma infüzyonu veya uygun bir elektrolitik solüsyonla idame tedavi yapılabilir. “Kullanmadan önce Kullanım Kılavuzunu dikkatlice okuyunuz.” “Kullanmakta olduğunuz ilaç var ise, muhakkak doktorunuza ve eczacınıza bildiriniz.” YANLIŞLIKLA AĞIZDAN ALINMA DURUMUNDA AŞAĞIDAKİ NUMARAYA BAŞVURUNZ. 0800 314 79 00 (5 HAT) T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ZEHİR DANIŞMA MERKEZİ


YAN ETKİLER


Yoğun çözeltileri yakıcı etkidedir. Sık kullanıldığında seyreltik çözeltileri dokuyu tahriş edici, irritan etkili olabilir ve koroviz yanıklar oluşabilir. Eğer mukoza ile temas oluşturmuş ise kahverengi lekeler, ödem, hemoraojiler ve perforasyona varan ciddi yaralanmalar meydana gelebilir. “İstenmeyen bir etki görüldüğü zaman, Sağlık Bakanlığı Türk İlaç Advers Etkilerini İzleme ve Değerlendirme Merkezi’ne (TADMER’e) bildiriniz.”


ETKİLEŞMELER


Tentürdiyot gibi iyotlu dezenfektan maddelerle geçimsizdir. Birlikte kullanılmamalıdır.


DOZU & KULLANIM ŞEKLİ


1- Apse veya yaraların temizlik uygulamalarında 1/1000’lik taze hazırlanmış Potasyum Permanganat çözeltisi kullanılır. 2- Gargara ve ağız yıkamalarında taze hazırlanmış 1/4000’lik Potasyum Permanganat çözeltisi kullanılır. 3- Egzama ve cilt hastalıklarında 15-20 dakikalık banyo tedavisi suretiyle 1/4000’lik Potasyum Permanganat solüsyonu kullanılır. 4- Morfin, afyon, striknin zehirlenmelerinde 1/5000’lik Potasyum Permanganat solüsyonu mide yıkamak suretiyle kullanılır. Mideyi boşaltmada etkilidir. Atropin, kokain ve barbitürat zehirlenmelerinde etkisi yoktur. 5- Pişirmeden yemek mecburiyetinde kaldığımız meyve ve sebzelerin dezenfektasyonunda kullanılabilir. Bunun için tercihen kaynatılıp soğutulmuş sudaki 1/1000’lik Potasyum Permanganat çözeltisi kullanılır. Dezenfekte edilmek istenilen besin maddesi, hazırlanmış Potasyum Permanganat çözeltisinde 15-20 dakika bırakıldıktan sonra kaynatılmış, soğutulmuş başka su ile ilaçtan eser kalmayacak şekilde dikkatlice yıkanır. Tifo, dizanteri, kolera gibi barsak enfeksiyonuna neden olan barsak mikroorganizmalardan korunmak, ancak çiğ sebze ve meyvelerin bu şekildeki dezenfeksiyonu ile mümkün olabilir. SOLÜSYONUN HAZIRLANIŞI : 1/1000’lik çözelti elde etmek için 1 litre suya 4 tablet 1/2000’lik çözelti elde etmek için 1 litre suya 2 tablet 1/4000’lik çözelti elde etmek için 1 litre suya 1 tablet 1/5000’lik çözelti elde etmek için 1.250 litre suya 1 tablet %5’lik çözelti elde etmek için 100 ml. (1/2 su bardağı suya) 20 tablet Çözelti hazırlanırken tabletlerin mutlaka cam bir kapta eritilmesi ve tabletlerin tamamen eriyinceye kadar beklenmesi, sonra suyun kuvvetlice çalkalanması homojen bir çözelti elde etmek için gerekir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder