13 Ekim 2010 Çarşamba

ponstan 125 ml şurup

FORMÜLÜ

Her 5 ml şurup 50 mg mefenamik asit içerir. Koruyucu: Sodyum benzoat Tatlandırıcı: Sorbitol, sakarin sodyum, sukroz, muz aroması, anise mint, sentetik çikolata aroması. etanol

ENDİKASYONLARI


Ponstan Şurup, adale ağrıları, travmatik ağrılar, diş ağrıları, çeşitli nedenlere bağlı baş ağrıları, ameliyat sonu ağrıları dahil hafif ve orta şiddette ağrılar ile çocuklarda görülen ateşli durumlarda endikedir. Ayrıca osteoartroz ve romatoid artritteki (Still hastalığı dahil) hafif ve orta şiddetteki ağrılarda endikedir.

KONTRENDİKASYONLARI

Mefenamik asit iltihabi barsak hastalıklarında, mide-barsak sisteminde ülseri olan hastalarda, böbrek ya da karaciğer yetmezliği olan hastalarda kontrendikedir. Ayrıca mefenamik aside hipersensitivitesi olan hastalarda kontrendikedir.

UYARILAR & ÖNLEMLER

Uyarılar Mefenamik asit kullanımı sonrası nadiren görüldüğü bildirilen diyare genellikle tedaviye başlanmasından hemen sonra görülmesine rağmen, devamlı kullanım sırasında aylar sonra da görülebilir. Diyare devam etmesine rağmen ilaca devam eden hastalar incelenmiş ve bu hastalarda proktokolit görüldüğü bildirilmiştir. Diyare görülürse, ilaç hemen kesilmeli ve hasta bir daha mefenamik asit kullanmamalıdır. Mefenamik asit uygulamasını takiben döküntü görülmesi de ilacın kesilmesi için kesin bir neden oluşturur. Mefenamik asite bağlı olarak gelişebilen non-oligürik böbrek yetmezliğinde iyileşme, diğer analjeziklere bağlı olarak gelişen böbrek yetmezliğindeki iyileşmeye oranla daha hızlı ve tamdır. Uzun süreli uygulamalarda kan testleri yapılmalıdır. Tedavinin uzaması durumunda, hastalar özellikle karaciğer işlev bozukluğu yönünden de gözlem altında tutulmalıdır. Bu durum oluşursa, ilaç kesilmelidir. Önlemler Mefenamik asitin gebelerde güvenilirliği gösterilmemiştir. Dehidrate ve böbrek işlevleri bozuk hastalarda, özellikle bu hastalar yaşlı ise dikkatli olunmalıdır.

YAN ETKİLER

Nadiren mefenamik asit kullanımı sonrası diyare görülebilir. Mefenamik asit uygulamasını takiben, deri döküntüleri de bildirilmiştir. Diğer prostaglandin inhibitörü ilaçlar gibi mefenamik asit kullanımı sırasında da alerjik glomerülonefrit görülebildiği bildirilmiştir. Mefenamik asitin, çoğu diyareden kaynaklanan dehidratasyonu olan yaşlı hastalarda olmak üzere, az sayıda vakada non-oligürik böbrek yetmezliğine yol açtığı bildirilmiştir. Nadiren mefenamik asit kullanımı sırasında trombositopeni olabileceği bildirilmiştir. Bazı vakalarda reversibl hemolitik anemi gelişmiştir. Mefenamik asit kullanımına bağlı olabilen geçici bir lökopeni durumu da bildirilmiştir. Bronşiyal astım veya alerjik yakınmaları olan hastalarda, bronkospazmın uyarılmasına neden olabilir. Nadiren sersemlik ve uyku hali de bildirilmiştir.

ETKİLEŞMELER

Diğer plazma proteinlerine bağlanan ilaçlarla birlikte kullanıldığında mefenamik asit dozunun ayarlanması gerekebilir. Mefenamik asitle birlikte antikoagülan kullanılacaksa, kullanılacak antikoagülanın dozunun azaltılması gerekebilir. Mefenamik asit kullanmakta olan hastalarda yapılan idrarda safra testlerinde bulunabilecek pozitif sonuçların, idrarda safra bulunmasına bağlı olmadığı, mefenamik asit ve metabolitlerine bağlı olduğu gösterilmiştir.
.: Forum Evren.NeT http://www.frmevren.net/showthread.php?t=83854

DOZU & KULLANIM ŞEKLİ

Ponstan Şurup 6 aylıktan büyük bebeklerde bölünmüş dozlar halinde vücut ağırlığının kilosu başına 25 mg dozunda kullanılmalıdır. 12 yaş altındaki çocuklarda aşağıda belirtildiği dozlarda kullanılabilir: 6 aylıktan 1 yaşına kadar 1 ölçek (5 ml) 2 yaştan 4 yaşına kadar 2 ölçek (10 ml) 5 yaştan 8 yaşına kadar 3 ölçek (15 ml) 8 yaştan 12 yaşına kadar 4 ölçek (20 ml) Bu doz gerekirse, günde 3 defaya kadar tekrarlanabilir. Still hastalığı tedavisi dışında, çocuklarda 7 günden uzun süreli kullanımı önerilmez. 12 yaşından büyüklerde Ponstan Kapsül ve Ponstan Forte film kaplı tablet tercih edilmelidir. Doz Aşımı Aşırı dozda alındığı durumlarda hastanın bilinci açıksa mide lavajı ve gereken durumlarda yoğun destekleyici tedavi uygulanır. Aktif kömürün, mefenamik asit ve metabolitlerinin etkin bir absorbanı olduğu gösterilmiştir. Deneysel hayvan çalışmaları ve insanlarda yapılan çalışmalarda, her birim mefenamik asit için 5 birim aktif kömür kullanılmasıyla emilimin belirgin olarak engellendiği gösterilmiştir.

İlaç Fiyatı 3.16 TL

Reçeteli Verilir.

PİYASADA MEVCUT DİĞER FARMASÖTİK TAKDİM ŞEKİLLERİ

* PONSTAN FORTE 500 MG 20 TABLET

İLAÇ EŞDEĞER ANALİZİ (MUADİLLERİ)

* ROLAN 250 MG 20 KAPSÜL
* ROLAN FORT 500 MG 12 KAPSÜL
* ROLADOL 50 MG 10 KAPSUL
* ROLADOL 50 MG 20 KAPSÜL
* ROLADOL 100 ML 2 MG 5 AMPUL

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder