8 Ekim 2010 Cuma

pirantel 5 ml 250 mg 10 ml solüsyon

» Antihelmentik


Etken Maddesi
Pyrantel Pamoat


PIRANTEL 5 ML 250 MG 10 ML SÜSPANSİYON


Yerli, Beşeri bir ilaçdır.


FORMÜLÜ


Her 5 ml süspansiyon (1 ölçek), 250 mg Pirantel Baza eşdeğer Pirantel Pamoat ve sodyum siklamat, sodyum sakkarin, sunset yellow ve ess. orange içerir.


ENDİKASYONLARIPirantel Pamoat aşağıdaki parazit enfestasyonlarında kullanılır. 1) Enterobius vermicularis (= Oxyuris vermicularis) 2) Ascaris lumbricoides 3) Ancylostoma duodenale 4) Necator americanus 5) Trichostrongylus orientalis ve colubriformis


KONTRENDİKASYONLARI


Pirantel Pamoat'a karşı aşırı duyarlılığı olan hastalarda kullanılmamalıdır.


UYARILAR & ÖNLEMLER


İlacın kullanımı sırasında karın ağrısı, bulantı, kusma, diare, baş ağrısı veya baş dönmesi gelişirse doktor ile temas kurulmalıdır. Daha önce karaciğer fonksiyon bozukluğu olanlarda, ciddi malnütrisyon ve anemide ilaç dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. ÇOCUKLAR VE HAMİLE BAYANLARDA KULLANIMI : 2 yaşın altındaki çocuklarda Pirantel Pamoat risk/yarar oranına göre kullanılmalıdır. Hayvanlardaki üreme çalışmalarında ilacın fetusa zararlı olduğu ortaya çıkarılamamıştır. Tıbbi yönden gerekli olmadıkça hamile bayanlarda kullanılmaması önerilmektedir.


YAN ETKİLER


İlaç ile yan etkiler genelde hafif, seyrek ve geçicidir. En yaygın yan etkiler bulantı, kusma, iştahsızlık, diare, karın ağrısıdır. Bu yan etkiler helmintlerin uzaklaştırılmasıyla da ilişkili olabilir. Diğer yan etkiler arasında baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk, vücutta döküntü, ateş, bitkinlik, AST (SGOT) serum düzeylerinde hafif geçici artışlar sayılabilir. İlaç ile yan etkiler genelde hafif, seyrek ve geçicidir. En yaygın yan etkiler bulantı, kusma, iştahsızlık, diare, karın ağrısıdır. Bu yan etkiler helmintlerin uzaklaştırılmasıyla da ilişkili olabilir. Diğer yan etkiler arasında baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk, vücutta döküntü, ateş, bitkinlik, AST (SGOT) serum düzeylerinde hafif geçici artışlar sayılabilir.


ETKİLEŞMELER


Piperazin ve pirantel pamoat birbirine göre antagonist etki gösterdiklerinden birlikte kullanılmamalıdır


DOZU & KULLANIM ŞEKLİ


Pirantel süspansiyon oral yolla uygulanır. Tek veya mikst enfeksiyonlarda ilacın yetişkin ve çocuk dozu 10 mg/kg (en fazla 1 gr)'dır. Bu tek doz olarak verilir. Enterobiazis'te doz 2 hafta sonra tekrar edilmelidir. Ancak doktor önerisi ile Ascaris enfeksiyonlarında 5 mg/kg, Nekator'un neden olduğu enfeksiyonlarda ise günde 10 mg/kg dozunda 3 gün süre ile veya günde 20 mg/kg dozunda 2 gün süre ile kullanılabilir. Pirantel Pamoatın kullanılmasından önce özel diyet, açlık veya purgatif kullanımı gerekmez. Şişe kullanmadan önce iyice çalkalanmalıdır. İlaç süt veya meyva suyu ile karıştırılabilirİlaç Fiyatı 1.2 TL


Reçeteli Verilir.


PİYASADA MEVCUT DİĞER FARMASÖTİK TAKDİM ŞEKİLLERİ


* PIRANTEL 250 MG 6 ÇİĞNEME TABLETİ
* PIRANTEL 5 ML 250 MG 20 ML SÜSPANSİYON


İLAÇ EŞDEĞER ANALİZİ (MUADİLLERİ)* PIRANTRIN 5 ML 250MG 20 ML SÜSPANSİYON
* KONTİL 5 ML 250 MG 15 ML SÜSPANSİYON
* KONTİL 250 MG 6 TABLET

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder