2 Ekim 2010 Cumartesi

pensilina 1 flakon

» Antibakteriyel


Etken Maddesi
Penisilin G Potasyum Kristalize


PENSILINA 1E+06 IU 1 FLAKON

Yerli, Beşeri bir ilaçdır.


FORMÜLÜ


1.000.000İÜKristalize penisilin g potasyum Flakon


ENDİKASYONLARI


Özellikle Staph., Streptococ, Pneumococ, Menengococ, Gonococ, Actinomices ve Difteroid basillerin neden olduğu; Akciğer absesi, aktinomikoz, difteri, endokardit, erizipeloid, fare ısırığı hastalığı, gonore, leptospirosis, menenjit, nazofarenjit preoperasyonu, oral, romatizma, sifilis, şarbon, tetanoz, üst solunum yolu enfeksiyonları, vincent anjininde endikedir.


KONTRENDİKASYONLARI


Penisiline aşırı duyarlılığı olduğu bilinen hastalarda kullanılmamalıdır.


UYARILAR & ÖNLEMLER


Penisiline duyarlı kişilerde kullanılmamalıdır. Tedavi öncesi hastaların penisilinlere allerjisi olup olmadığı kontrol edilmelidir. Gebelerde kesin gerekli görülmedikçe kullanılmamalıdır. Uzun süreli tedavilerde, renal, hepatik ve hematopoetik sistemler dikkatle izlenmelidir.


YAN ETKİLER


Bazı hastalarda görülebilen hafif diyare hali genellikle tedavinin kesilmesini gerektirmez. Anafilaksi, ürtiker, ateş yükselmesi, eklem ağrısı, anjionörotik ödem, eritema mültiforme ve eksfolyatif dermatit gibi alerjik reaksiyonlar daha seyrektir ve genellikle parenteral penisilin tedavisi sırasında görülenlere oranla daha hafif seyreder.


ETKİLEŞMELER


Eş zamanlı olarak kullanılan antifilojistik, antiromatizmal ve antipiretik ilaçlarla (özellikle indometazin, fenilbutazon, yüksek doz salisilat) vücuttan dışarı atılmanın kompetitif inhibisyonu dikkate alınmalıdır.DOZU & KULLANIM ŞEKLİ


Hafif vakalarda 500.000 ünite/gün Ağır vakalarda 1.000.000 ünite/gün. Menenjit ve endokarditde 20.000.000ünite/gün Çocuklarda 20.000-60.000 ünite/kg/gün dozda kullanılır Ağır durumlarda doz artırılabilir.


İlaç Fiyatı 1.7 TL


Reçeteli Verilir.


İLAÇ EŞDEĞER ANALİZİ (MUADİLLERİ)


* PENICILLINE-G.POT 500 IU 1 FLAKON
* KRİSTASİL 500000 IU 1 FLAKON
* PENICILLINE-G.POT 1000 IU 1 FLAKON
* KRİSTASİL 1000000 IU 1 FLAKON
* KRISTAPEN-1000000 IU 1 FLAKON

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder