4 Ekim 2010 Pazartesi

perebron 120 ml şurup

» Antienflamatuar


Etken Maddesi

Oxolaminephosphate


PEREBRON 10 MG 120 ML ŞURUP

Yerli, Beşeri bir ilaçdır.


FORMÜLÜ


5 ml. şurupta etken madde oksolamin fosfat 50 mg (35.5 mg oksolamin baz); yardımcı olarak metil paraben, ponso 4R, frambuaz esansı ve şeker bulunur.


ENDİKASYONLARI


Solunum yollarının öksürükle birlikte olan veya olmayan larenjit, farenjit, trakeit, bronşitler, bronşektazi, boğmaca, soğuk algınlığına bağlı öksürük.


KONTRENDİKASYONLARI


Perebron® Şurup'un içindeki maddelerden birine karşı önceden aşırı hassasiyet gösterdiği bilinen kişilerde kullanılmaz.


UYARILAR & ÖNLEMLER


Perebron® Şurup, özellikle midesi hassas olanlarda yemekten sonra verilmelidir. Şurubun eşit miktarda su ile karıştırılması ile yan etkiler genellikle önlenebilir. 2 yaşından küçük çocuklarda halüsinasyonlara neden olduğu bildirilmiştir. Bu nedenle bu yaş grubunda kullanılmamalıdır.


YAN ETKİLER


Hafif lokal anestezik etkisi sebebiyle ağız mukozasında geçici his azalmasına sebep olabilir. Ender olarak özellikle hassas bebeklerde aç karnına verilince bulantı, kusma, bağırsak hareketlerinde artmaya sebep olabilir. Şurubun eşit miktarda su ile karıştırılması ve yemekten biraz sonra verilmesi ile bu durum genellikle önlenebilir. Çok ender olarak aşırı hassasiyeti olanlarda ürtiker görülebilir.


ETKİLEŞMELER


Antikoagülanlarla birlikte dikkatle kullanılmalıdır. Protrombin zamanı uzayabilir.


DOZU & KULLANIM ŞEKLİ


Genel olarak günde kilogram başına 15-25 mg dört eşit doza bölünerek verilmelidir. Hekim başka bir şekilde tavsiye etmediği takdirde ortalama olarak: 2 yaşından büyük çocuklarda: 5 ml'lik 1-2 ölçek Yetişkinlerde: 5 ml'lik 2 ölçek Günde 4 defa 4 saat ara ile yemekten sonra, gereğinde eşit miktarda su ile sulandırılarak verilir.


KULLANIMA İLİŞKİN UYARILAR Doktora danışmadan kullanılmamalıdır.


DOZ AŞIMI ve TEDAVİSİ Oksolamin'in küçük ve büyük farelerde ağız yoluyla LD 50'si sırasıyla 570 ve 1000 mg/kg'dır. Hayvanlarda genellikle bir defada 100 mg/kg'dan fazla alanlarda toksik belirtilere rastlanmamıştır. Literatürde 600 mg alan 3.5 yaşındaki çocukta görülen baş dönmesi ve renk solgunluğunun tedavisiz iyileştiği; 1300 mg alan 16 aylık çocukta görülen baş dönmesi, kusma ve ajitasyonun sedatif ve analeptik tatbiki ile arızasız iyileştiği bildirilmiştir. Antidotu yoktur. Erkense mide boşaltılır, semptomatik ve eliminasyonu çabuklaştırıcı tedavi uygulanır.


İlaç Fiyatı 3.51 TL


Reçeteli Verilir.


İLAÇ EŞDEĞER ANALİZİ (MUADİLLERİ)


* FENKO 5 ML 62.4 MG 125 ML ŞURUP
* PRELON 100 ML ŞURUP
* OKSABRON 50 MG 120 ML ŞURUP
* PERBRONŞ 10 MG 150 ML ŞURUP
* SUBITOL 10 MG 120 ML ŞURUP

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder