7 Ekim 2010 Perşembe

pilosed % 2 5 ml göz damlası

» MiyotikEtken Maddesi
Pilokarpin HCl


PİLOSED % 2 5 ML GÖZ DAMLASI

Yerli, Beşeri bir ilaçdır.


FORMÜLÜ


0.1 mgBenzalkonyum klorürSolüsyon40 mgPilokarpin hclSolüsyon8 mgPolivinilprolidonSolüsyon1 mgEdtaSolüsyonENDİKASYONLARI


Pilosed %4 oftalmik çözelti, basit kronik (açık açılı) glokom, akut (kapalı açılı) glokom, iridektomiye bağlı kapalı açılı glokom, sekonder glokom (üveite bağlı olanlar hariç), midriyatik ve sikloplejiklerin etkilerini ortadan kaldırma amacıyla kullanılır.KONTRENDİKASYONLARI


İlacın içeriğinde bulunan maddelere karşı aşırı duyarlığı bulunanlarda, akut üveit ve irit gibi miyozis istenmeyen durumlarda Pilosed %4 kullanılmamalıdır.UYARILAR & ÖNLEMLER


Pilosed %4 lokal olarak kullanılır, enjekte edilmez. - Astımlılarda kullanırken dikkatli olunmalıdır. - Özellikle kataraktı olan yaşlılarda Pilokarpin'in oluşturduğu miyozis nedeniyle karanlığa adaptasyonda güçlük görülebilir. Hamilelerde kullanımı: Hamilelerde yapılmış yeterli çalışma olmadığından, mutlak endikasyon bulunmadıkça hamilelerde kullanımı önerilmemektedir. Süt veren annelerde kullanımı: Anne sütüne geçip geçmediği bilinmediğinden ötürü emziren annelerde dikkatle kullanılmalıdır.


YAN ETKİLER


Gözde ağrı, görme bozukluğu, gözlerde irritasyon ve başağrısı yapabilir.Nadiren, terleme, tremor, bulantı, kusma, ağızda sulanma görülebilir. BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.


ETKİLEŞMELER


Pilosed %4'ün diğer ilaçlar ile etkileşimi bulunmamaktadır


DOZU & KULLANIM ŞEKLİ


Kronik glokomda, dört ila altı saatte bir 1-3 damla önerilir. Akut glokomda, cerrahi midahaleden önce göz içi basıncını düşürme amacıyla, 3-4 kez 10 dakikada bir damlatılır ve eğer gerekirse daha uzun aralar ile devam edilir. DOZ AŞIMI: Pilosed %4'ün göze uygulanmasını takiben sistemik reaksiyonlar nadirdir. Spesifik antidotu atropindir.


İlaç Fiyatı 3.22 TL


Reçeteli Verilir.


İLAÇ EŞDEĞER ANALİZİ (MUADİLLERİ )


* PILOMIN %2 5 ML DAMLA
* PILOMIN %4 5 ML DAMLA
* PILOGEL HS 4% 4 ML JEL
* SALAGEN 5 MG 84 FİLM KAPLI TABLET

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder