13 Mart 2010 Cumartesi

mesulid 100 mg granül

» Non-steroid Antienflamatuar, Analjezik, Antipretik


Etken Maddesi
Nimesulid


MESULID GRANUL 100 MG GRANÜL

Yerli, Beşeri bir ilaçdır.


FORMÜLÜ


100mgSodyumGranül 70g50mgSodyumSüspansiyon100mgSodyumTablet


ENDİKASYONLARI


Mesulid osteoartrit ve exraartiküler romatizmal hasrtalıklar, travma, ve ciddi cerrahi girişimler sonrası gelişen inflamasyon ve ağrılı semptomlar, üst solunumyolu infeksiyonu ve ateş, dismenore gibi analjezik, antipiretik ve antiinflamatuar aktivite gerektiren çeşitli durumlarda endikedir.


KONTRENDİKASYONLARI


Mesulid; nimesulide karşı bilinen hassasiyeti bulunan hastalarda kullanılmamalıdır.Akfif gastrointestinal ülseri, karaciğer yetmezliği ve şiddetli böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda kullanılmamalıdır.


UYARILAR & ÖNLEMLER


Nimesulitçapraz elejik reaksiyon ihtimali nedeni ile, asetil salisilik asid ve diğer NSAİ ilaçlara karşı aşırı hassasiyeti bulunan hastalarda çok dikkatli kullanılmalıdır.
Gastirit , ülser hikayesi olan hastalarla, astım,ürtiker ve kan pıhtılaşması bozukluğu olanlarda dikkatle kullanılmalıdır.Nimesulit, su retansiyonuna neden olabileceğinden hipertansiyon veya kardiak fonksiyon bozukluğu olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.
Bütün bu durumlarda bir doktora danışılması ve eğer gerekliyse Mesulid'in dozunun ayarlanması gereklidir.Ayrıca Nİmesulid kullanımı ile bildirilmemesine rağmen diğer NSAİ ilaçların kullanımında ortaya çıkabilen Steves-Johnson sendromu ve anaflaktik reaksiyonlar gibi aşırı duyarlılık reaksiyonlarının da görülme ihtimali vardır.Mesulid Granül hamilelerde kullanılması önerilmez.


YAN ETKİLER


Önerilen terapötik dozajda Nimesulid iyi tolere ediler. Diğer NSAİ ilaçlarda olduğu gibi midede yanma, bulantı, kusma, mide ağrısı, ve epigastirit ağrılar gibi bazı yan etkiler bildirilmiştir.Nadiren su retansiyonu ve lokalize yada yaygın ödemle izlenen oligüre ile melena görülebilir.Bu istenmeyen etkiler genellikle hafif şiddette ve geçicidir.Nadiren tedavinin kesilmesi gerekir


ETKİLEŞMELER


Büyük oranda proteinlere bağlandığından, proteinlere bağlanan diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında dikkatli olunmalıdır.


DOZU & KULLANIM ŞEKLİ


100mg granül günde 2 kez tercihen yemeklerden sonra bir bardak suda suspande edilerek alınır.100mg tablet günde 2 kez tercihen yemeklerden sonra alınır.Süspansiyon çocuklar için önerilen doz 5mg/kg/gün'dür.Toplam dozun 2'ye, 3'e bölünerek günde 2-3 kez yemeklerden sonra verilmesi tercih edilir.Orta deceli böbrek fonksiyonu bozukluğu olanlarda nimesulid ve en önemli metobolitanın plazma seviyeleri değişmez. Hidroksi metobolitanın eliminasyon yarı ömrü böbrek yetmezliği olanlarda 4-6 saat uzatır.Kreatinin klirensi 30-80 ml/ dak. olan böbrek yetmezliği bulunan hastalarda doz ayarlaması yapılmalıdır.


İlaç Fiyatı 11.64 YTL


Reçeteli Verilir.


PİYASADA MEVCUT DİĞER FARMASÖTİK TAKDİM ŞEKİLLERİ


* MESULID 100 MG 15 TABLET


İLAÇ EŞDEĞER ANALİZİ (MUADİLLERİ)* MOTIVAL 100 MG 30 TABLET
* MOTIVAL 100 MG 15 TABLET
* SULIDIN JEL % 1 30 GR JEL
* SULIDIN JEL % 1 20 GR JEL
* NİMES 100 MG 30 TABLET
* NİMES 100 GR 15 TABLET
* COXULID 100 MG 15 TABLET
* NİMES %1 30 GR TOPİKAL JEL

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder