21 Mart 2010 Pazar

Naze mikrodozerli burun spreyi

» Vazokonsriktör


Etken Maddesi
Ksilometazolin Hidrokolür


NAZE MİKRODOZERLİ BURUN SPREYİ

Yerli, Beşeri bir ilaçdır.


FORMÜLÜ


% 0.1Ksilometazolin hclBurun spreyi


ENDİKASYONLARI


Çeşitli tipteki soğuk algınlıklarında, rinoskopiyi kolaylaştırmada, paranazol sinüslerin hastalıklarında salgının akmasına yardım amacıyla, otitis mediada nazofarenks mukozasının dekonjestiyonu için yardımcı olarak kullanılır.


KONTRENDİKASYONLARI


Baş düzeyinde cerrahi müdehale geçirmiş hastalarda ancak hekim kararı ile kullanılabilir. Bu kısıtlama tüm vazokonstriktör burun damalalrı için geçerlidir. Naze burun spreyi'nin etken maddesine karşı hassasiyeti olan hastalarda kullanılmamalıdır.


UYARILAR & ÖNLEMLER


Naze burun spreyi sempatomimetik maddelere hassasiyeti olan kişilerde bu özelliğe sahip diğer ilaçlardaki gibi dikkatli kullanılmalıdır. Bu hassasiyete sahip kişiler uykusuzluk, baş dönmesi, v.s. gibi belirtilerle sempatomimetik maddelere şiddetli tepki gösterirler. Devamlı olarak kullanılmaları halinde allerjik rinit benzeri rebound bir hadise oluşabilir. Hiper-tiroidiam, hipertansiyon, diyabet, koroner hastalığı, trisiklik antidepression, MAO inhibitörü olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Hamilelerde vazokonstrüktif etkisi nedeniyle kullanılmamalıdır.


YAN ETKİLER


Ksilometazolin Klorhidrat'a karşı aşırı hassasiyet gösteren kişilerde uyku bozukluğuna ve baş dönmesine sebep olabilir. Bu durumda hekime danışmalıdır. Her ilaçta olduğu gibi Naze burun spreyi'nde de bazı istenmeyen etkiler gözlenebilir. Bazı hallerde burunda ve boğazda yanma, baş ağrısı ve burun mukozasının kuruması gibi yan etkilerde olabilir.Bu durumlara ender rastlanır.


ETKİLEŞMELER


Bildirilen herhangi bir etkileşim bildirilmemişitir.


DOZU & KULLANIM ŞEKLİ


Yetişkinlerde ve 12 yaşından büyük çocuklarda kullanılır. hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği taktirde; erişkin ve 12 yaşından büyük çocuklarda burun spreyi her bir burun deliğine 1 defa sıkmak yeterlidir. Günde 4 defadan fazla kullanılmamalıdır. İlk kullanımdan önce sprey bir kaç defa sıkılarak ilacın duman halinde çıkması sağlanır. (daha sonraki kullanımlarda bu tatbikata gerek yoktur.) Tam püskürtme sağlandıktan sonra spreyin ucu burun deliğine sokularak basılır. Püskürtme ucunun burun deliğine sokulduktan sonra 1 defa kuvvetlice basın ve basıncı kaldırmadan püskürtme ucunu burun deliğinden çıkartın. - Genel olarak tavsiye edilen dozlar aşılmadan 3-5 gün gibi bir süre için kullanılabilir. - Aynı spreyi birden fazla kişi kullanırsa enfeksiyon riski olabilir. - Şişe açıldıktan sonra 1 aylık bir süreçte kullanılabilir, bu süre içinde kullanılmayan kısım atılmaktadır.İlaç Fiyatı 3.89 YTLReçeteli Verilir.


PİYASADA MEVCUT DİĞER FARMASÖTİK TAKDİM ŞEKİLLERİ


* NAZE PEDİATRİK BURUN SPREYİ


İLAÇ EŞDEĞER ANALİZİ (MUADİLLERİ)

* RINIZOL 10 ML DAMLA
* OTRİVİNE PED.DOZ AYARLI SPREY 10 ML
* RINIZOL 10 ML SPREY
* ZOLIN % 0,1 10 ML SPREY
* OTRIVINE MENTOL %O.1 10 ML SPREY
* XYLO-COMOD NAZAL SPREY

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder