26 Mart 2010 Cuma

nibulen % 1 20 gr krem

» Antifungal


Etken Maddesi
SikloprOxolamine citrate


NIBULEN % 1 20 KREM

Yerli, Beşeri bir ilaçdır.


FORMÜLÜ


* 1 g krem, yağ/su emülsiyonunda 10 mg siklopiroksolamin ve koruyucu madde benzil alkol içerir. * 1 ml solüsyon, 10 mg siklopiroksolamin, 100 mg polietilenglikol 400, 300 mg isopropilalkol ve 550mg arıtılmış su içerir. * 1 g vajinal kremi, yağ/su emülsiyonunda 10 mg siklopiroksolamin ve koruyucu madde olarak benzil alkol içerir.


ENDİKASYONLARI


Derinin bütün mantar hastalıkları. Vajinanın fungal enfeksiyonları.


KONTRENDİKASYONLARI


Bileşiminde bulunan maddelere karşı aşırı duyarlık.


UYARILAR & ÖNLEMLER


Genito-üriner bölgelerde kullanım durumunda, içerdiği mineral yağ prezervatifin sızıntısına veya yırtılmasına neden olabilir. Bu yüzden Nibulen krem ile prezervatifin temasından kaçınılmalıdır. Nibulen göze sürülmemelidir. Gebelik sırasında her türlü ilaç tedavisinde olduğu gibi Nibulen ile tedavi ancak kesin bir endikasyon varsa uygulanmalıdır. Aynı şey 6 yaşından ufak çocukların tedavisi için de geçerlidir. Eşler birbirlerini enfekte edebilirler. Bu nedenle, re-enfeksiyonun önlenmesi için hastanın eşi de doktora başvurmalıdır.


YAN ETKİLER


Nibulen uygulaması sırasında nadiren geçici bir kaşıntı ve yanma ile ciltte irritasyon olabilir. Özellikle uzun süreli ve geniş yüzeylerde kullanımı sırasında sistemik absorbsiyonun artacağı gözönünde bulundurulmalıdır.


ETKİLEŞMELER


Başka ilaçlarla karşılıklı etkileşmeye şimdiye kadar rastlanmamıştır


DOZU & KULLANIM ŞEKLİ


Krem : Hekimin başka bir önerisi yoksa hasta olan kısımların üzerine genellikle günde iki defa Nibulen krem sürülerek kurumaya bırakılır. Derideki belirtiler geçinceye kadar bu tedaviye devam edilmelidir (genellikle 2 hafta). Nükslerin önlenmesi için tedaviye bundan sonra da 1-2 hafta devam edilmesi önerilir. Solüsyon : Hekimin başka bir önerisi yoksa, hasta olan kısımlara Nibulen solüsyon günde 2-3 defa sürülür ve hafifçe masaj yapılır. Tedaviye, derideki belirtiler kayboluncaya kadar (genellikle 2 hafta) devam edilmelidir. Nükslerin önlenmesi için uygulamaya 1-2 hafta daha devam edilmesi önerilir. Vajinal Krem : Hekimin başka bir önerisi yoksa, birlikte verilen bir defa kullanılmaya mahsus aplikatör yardımı ile günde bir defa 5 g Nibulen vajinal krem (1 aplikatör dolusu) vajinanın derinine uygulanır. Bu işlem sırasında hasta sırt üstü yatmalı ve bacaklarını hafifçe karnına doğru çekmelidir. Uygulamanın gece yatmadan önce yapılması gerekir. Her uygulama için yeni bir aplikatör kullanılmalıdır. Yeni bir enfeksiyonun önlenmesi için, hekimin talimatına uyularak anal bölgeye kadar vajinanın etrafına dıştan Nibulen vajinal krem sürülmelidir. Bunun için aplikatör kullanmadan, vajinal krem bir parça pamuk üzerine sıkılıp söz konusu bölgelere sürülebilir. Tedavinin süresi, enfeksiyonun iyileşmesine bağlıdır. Genellikle üstüste 6 gün Nibulen vajinal krem uygulanmasıyla iyileşme elde edilir. Elde edilecek sonuca göre tedaviye devam edilip edilemeyeceğine hekim karar verecektir. Bu tedavi 14 günü geçmemelidir. Nibulen vajinal kremin aplikatör yardımıyla uygulanışı a)Tüpün kapağını açarak yerine aplikatörü takınız. b)Tüpü dikkatlice sıkarak, piston dışarı çıkıncaya kadar aplikatörü doldurunuz. c)Aplikatörü tüpten ayırıp derin olarak vajinaya yerleştiriniz. Bunun için sırt üstü yatıp bacaklarınızı hafifçe karına doğru çekiniz. Pistonu iterek aplikatörün içindeki kremi tamamen boşaltınız. d)Aplikatörü çıkarıp atınız.


İlaç Fiyatı 6.13 YTL


Reçeteli Verilir.


PİYASADA MEVCUT DİĞER FARMASÖTİK TAKDİM ŞEKİLLERİ


* NIBULEN TIRNAK CİLASI
* NIBULEN VAG %1 30 GR KREM
* NIBULEN % 1 20 ML DERMAL SOLUSYON


İLAÇ EŞDEĞER ANALİZİ (MUADİLLERİ)


* CANOLEN %1 20 GR KREM
* CANOLEN %1 20 ML SOLUSYON
* CANOLEN %1 20 GR KREM
* CANOLEN %1 VAG 6 APL. 30 GR KREM

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder