14 Mart 2010 Pazar

menogon 75 ıu 5 ampul

» Gametotropik ve steroidojenik


Etken Maddesi
Menotropin


MENOGON 75 IU 5 AMPUL

İthal, Beşeri bir ilaçdır.


FORMÜLÜ


Liyofilize toz içeren bir ampulde: Menotropin (insan menopozal gonadotropin, HMG) vardır, 75 I.U. FSH (follikül stimüle eden hormon) ve 75 I.U. LH’a (luteinizan hormon) tekabül eder. Birleşimindeki diğer maddeler, laktoz ve sodyum hidroksittir. 1 ml çözücü içeren bir ampulde: 1ml izotonik sodyum klorür solüsyonu bulunur.


ENDİKASYONLARI


-Hipo veya normogonadotropik over yetersizlikleri olan kadınlarda kısırlık tedavisinde kullanılır (follikül büyümesinin uyarılması). -Hipo veya normogonadotropik hipogonadizm olan erkeklerde kısırlık tedavisi ( HCG ile birlikte, spermatojenezi uyarmak).


KONTRENDİKASYONLARI


Kadınlarda: -Gebelik -Over büyümesi veya polikistik over sendromunun neden olmadığı kistler -Nedeni bilinmeyen kanamalar -Uterusta, overde ve memede tümör Erkeklerde: -Prostat kanseri -Testislerde tümör HMG ile tedaviye başlamadan önce aşağıdaki durumlar tedavi edilmelidir: Tiroid bezi ve suprarenal bezin korteksinde disfonksiyon, farklı nedenlerden ileri gelen serum prolaktin seviyesinde yükselme (hiperprolaktinemi), hipofiz bezinde veya hipotalamusda tümör.


UYARILAR & ÖNLEMLER


Overleri istemeden aşırı uyarılmış kadınlarda ovülasyonu başlatmak için HCG uygulanmamalıdır. Kadınların kısırlık tedavisinde, HMG verilmeden önce overlerin etkinliği kontrol edilmelidir (ultrasonografi ve serumda östradiol düzeyleri ). Tedavi sırasında, uyarılma olana kadar bu testler gün aşırı veya iki günde bir yapılmalıdır. Serviks indeksi ile over reaksiyonu ölçülebilir. Tedavi sırasında hastanın yakın takibi şarttır. İstemeden aşırı uyarılma olursa tedavi derhal durdurulmalıdır.


YAN ETKİLER


Ender olarak bulantı ve kusma görülür. HMG ile tedavide bir kaç vakada aşırı duyarlılık reaksiyonu olmuştur. Çok ender olarak uzun süreli tedavi, antikor oluşumuna neden olarak tedaviyi etkisiz kılabilmektedir. HMG ile tedavi overlerin aşırı uyarılmasına neden olabilir, bu durum ilk önce HCG (gebelik hormonu) uygulandıktan sonra belli olur. Bu durumda büyük over kistleri oluşur ve rüptüre olarak karın içi kanamalara neden olur. Buna ilaveten, karın boşluğunda sıvı birikimi (asit), göğüs boşluğunda sıvı birikimi (hidrotoraks), idrarda azalma (oligüri), kan basıncında düşme (hipotansiyon) ve kan pıhtısıyla kan damarlarının tıkanması (tromboembolik olay) olabilir. Aşırı uyarılmanın ilk belirtileri ortaya çıktığında tedavi hemen durdurulmalıdır. Bu belirtiler, karın ağrısı, karnın altında ele gelir büyüme (sonografik olarak tespit edilir). Eğer karın ağrısı olursa, doktorunuza danışınız. Gebelikle beraber bu yan etkiler şiddetlenebilir ve uzun süre devam eder, hayatı tehdit edecek nitelikte olabilir. HMG ile tedavi sırasında istenmediği halde birden çok gebelik olabilir.


ETKİLEŞMELER
Başka ilaçlarla etkileşimi bilinmemektedir. Kısır erkeklerde HMG, HCG ile bir arada enjekte edilebilir.


DOZU & KULLANIM ŞEKLİ


Başka ilaçlarla etkileşimi bilinmemektedir. Kısır erkeklerde HMG, HCG ile bir arada enjekte edilebilir.


İlaç Fiyatı 121.67 YTL


Reçeteli Verilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder