29 Haziran 2010 Salı

osmolite rth 1 lt

» Kardiyovasküler ACE İnhibitörü


FORMÜLÜ


250 kcalKaloriSolüsyon

8.5 grYağSolüsyon

10.5 grProteinSolüsyon

212 grSuSolüsyon

33.4 grKarbonhidratSolüsyon


ENDİKASYONLARI


Aşırı zayıflık, alkolizm, dekübbitis, geç kapanan yaralar, 7 gün veya daha fazla süre içinde diyet alımın azalmış olduğu durumlar kanser ve kanser tedavisi, kemik kırılması, kötü diş ağrıları gibi nazogastrik ve oral yoldan tam ve dengeli beslenme, operasyon, şiddetli travma, uzun süreli ateş, uzun süreli besin kaybı, yanık, enfeksiyorı, yutma sorunlarında endikedir. İlaç sıvı ve izotonik bir gıda olup, tam ve dengeli beslenme sağlar. Ağızdan yeterince beslenmeyen hastalar içindir.


KONTRENDİKASYONLARI


İlaç izotonik sıvı olarak tam ve dengeli beslenme sağlar. İlaç hiperosmolar beslenmeye tolerans göstermeyenler ile gastrektomi, steatore, rejyonel enterit veya pankreatik karsinomu veya yetersizliği olanlarda görülen sindirim bozukluğu ve absorbsiyon bozukluğuna sahip stresli hastaların çoğunluğunda uygundur. İlaç tüple beslenme veya daha az tatlı ve aromasız ürünleri tercih eden hastalar için oral beslenme olarak kullanılabilir. Hiperosmalite, laktaz yetersizliği veya yağ absorpsiyon bozukluğundan dolayı tolerans göstermeyen hastalarda, ideal tüple beslenme ürünüdür.


UYARILAR % ÖNLEMLER


Sürekli beslenme esnasında 2-4 saatte bir veya aralıklı beslenmeyen başlamadan, her defasında gastrik resüdüleri kontrol ediniz. Kusma, abdominal kramplar, şişkinlik ve diyare gibi belirtilerle hastanın tolere edilmediği durumlarda, bir önceki tolere edilen doza geçiniz veya formülü yarı doza seyreltiniz. Yarı dozda uygulanan ilaca tolerans oluşturduktan sonra, istenilen orana ulaşılıncaya kadar yarı dozdaki ilcı kullanarak beslenme programına devam ediniz. Daha sonra tam doza geçiniz. Hızı ve dozu aynı zamanda değiştirmeyiniz.Aralıklı beslenmeden sonra veya sürekli beslenme esnasında her 3-6 saatte bir tüpü su ile yıkamak tüpün tıkanmasını önleyecek ve hastanın gereksinimini karşılyacak ilave su sağlayacaktır.


YAN ETKİLER


Aşırı zayıflık, alkolizm, dekübbitis, geç kapanan yaralar, kanser kemik kırılması, diş ağrıları, şiddetli travma, uzun süreli ateş, uzun süreli besin kaybı, yanık, enfeksiyon, yutmada zorluk çekme gibi yan etkiler görülür.


ETKİLEŞMELER


Yoktur.


DOZU & KULLANIM ŞEKLİ


Tedaviye hasta kabulunden sonraki 48 saat içinde başlanmalıdır. Yüksek kalorili beslenmeye %1.5 Kcal/ml saate 50 ml hızla başlanmalıdır, tolerans oluştuktan sonra 150 ml/saat infüzyon uygulanmalıdır. İlaç kullanıma hazır şeklindedir ve su ile sulandırılması gerekmez. Açmadan önce iyice çalkalanmalıdır. İlaç açılmadan oda ısısında muhafaza edilebilir ve kullanılabilir. Açıldıktan sonra, kullanılmayan kısmın üzeri kapatılarak, buzdolabında saklanmalı ve 48 saat içinde kullanılmaz ise, atılmalıdır. Oral beslenme: İlaç tek başına azot kaynağı olarak kullanılabilir veya beslenme desteği olarak yemeklerde veya yemek aralarında verilebilir. Tüple beslenme: Uygulamaya başlarken, veriliş hızı, hacim seyreltme hastanın durumuna ve toleransına göre ayarlanır. Hazırlama ve uygulama esnasında ürünün kontamine olmasını önlemek için, azami dikkat gösterilmelidir. Parenteral olarak kullanılmaz.


PİYASADA MEVCUT DİĞER FARMASÖTİK TAKDİM ŞEKİLLERİ


* OSMOLİTE 500 ML
* OSMOLİTE 250 ML
* OSMOLİTE PLUS

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder