27 Haziran 2010 Pazar

oroferon depot 30 draje

» Antianemik (kan ilacı)


Etken Maddesi
Demir + Mukoproteoz


OROFERON DEPOT 30 DRAJE

Yerli, Beşeri bir ilaçdır.


FORMÜLÜ


Beher depo draje 270 mg demir II sülfat (= 80 mg elementel demir) ve 80 mg mukoproteaz içerir. Yardımcı maddeler : Askorbik asit (30 mg, antioksidan olarak), şeker ve titandioksit.


ENDİKASYONLARI


Demir ihtiyacının arttığı durumlarda (Gelişme çağı, gebelik, emzirme, ağır menstruasyon gibi) ve demir eksikliği anemisinde endikedir.


KONTRENDİKASYONLARI


Hemokromatoz ve Sideroz'da kullanılmamalıdır


UYARILAR & ÖNLEMLER


Demir eksikliğine bağlı olmayan anemilerde kullanılması fayda sağlamayacağından ve vücutta demir birikmesine neden olabileceğinden tedaviden önce gerekli klinik ve labaratuar incelemeleri yapılmalıdır. Demir preparatları dışkının rengi koyulaşabilir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktor kontrolünde kullanılmalıdır. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı önerilmez.


YAN ETKİLER


Seyrek bulantı, mide rahatsızlığı, kabızlık, diyare görülebilir.


ETKİLEŞMELER


Demir tuzları oral yoldan verilen tetrasiklinlerin absorpsiyonu engellendiğinden bir arada kullanılmamalıdır


DOZU & KULLANIM ŞEKLİ


Demir ihtiyacının arttığı durumlarda ve hafif demir eksikliği anemilerinde: Günde 1 defa 1 draje aç karnına alınmalıdır. Ciddi demir eksikliğinde: Hemoglabin düzeyinin %8-9 gr'ın altına düştüğü durumlarda günde 2 defa 1 draje aç karnına alınmalıdır. Organizmanın demir depolarını normale getirmek için tedaviye hemoglabin düzeyi normale dönünceye kadar aynı şekilde devam edilir. Daha sonra 1-3 ay süreyle günde 1 draje alınmalıdır. DOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ : Yüksek miktarlarda demir sülfat alımı toksik etkilere neden olur. Ancak erişkinlerde ölüm nadirdir. Ciddi zehirlenme durumlarında 30 dk içinde semptomlar ortaya çıkar. Karın ağrısı, diyare, kusma, siyanoz,halsizlik, hiperventilasyon ve kardiyovasküler kollaps görülebilir. Tedavide sodyum bikarbonat ile mide lavajı ve desferroksamin uygulanması faydalıdır. Ayrıca şok,dehidratasyon ve asit baz dengesi bozuklukları ile mücadele edilmeli ve hastanın yakın takibi yapılmalıdır. Akut toksisite dışında uzun süreli ve yanlış demir kullanımı vücutta demir birikmesine (hemokromatozis)neden olabilir.


İlaç Fiyatı 6.79 TL


Reçeteli Verilir.


İLAÇ EŞDEĞER ANALİZİ (MUADİLLERİ)


TARDYFERON 30 DRAJE

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder