27 Haziran 2010 Pazar

ornitop 250 mg 20 tablet

Etken Madde:


OrnidazolAntibakteriyelORNİTOP 250 mg 20 Film TabletFORMÜLÜ


Her tablet 250 mg Ornidazol içerir.
Yardımcı maddeler: Titanyum dioksit.


FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ


Ornidazol, Trichomonas vaginalis, Entamoeba histolytica, Giardia lamblia ve Giardia intestinalis gibi parazitlerle oluşan parazitozlara, Bacteroides, Clostridium ve Fusobacterium gibi anaerob bakteriler veya anaerob koklar gibi anaerobik patojenlere karşı etkilidir. Bu etkinlik hem in-vitro deneysel koşullarda hem de in-vivo olarak gösterilmiştir. Parazitler üzerindeki etkisi ise düşük serum ve doku konsantrasyonlarında gerçekleşir.
Ornidazol oral yoldan tek doz uygulamasından sonra pik serum konsantrasyonlarına yaklaşık 3 saat içinde ulaşır. Bütün dokularda ve beyin omurilik sıvısında yüksek ve etkin konsantrasyonlara erişildiği gösterilmiştir. Alınan dozun 2/3’lük kısmı idrarla, 1/3’lük kısmı ise feçesle atılır. Ornidazol plazma proteinlerine düşük oranda, (yaklaşık %15) bağlanmaktadır.ENDİKASYONLARI
Trichomonas vaginalis ile kadın veya erkeklerde oluşan genito-üriner enfeksiyonlarda
Entamoeba histolytica ile oluşan amebiasis, amipli dizanteri ve tüm intestinal veya ekstraintestinal enfeksiyonlarda.
Amibik karaciğer abselerinde.
Giardiasis (Lambliasis)
Anaerob bakterilerce oluşan septisemi, menenjit, peritonit, yumuşak doku enfeksiyonları gibi enfeksiyonlarda,
Septik abortusta,
Anaerob bakterilerin oluşturduğundan kuşkulanılan endometritlerde
Kolon veya genital organları ilgilendiren operasyon geçirecek vakalarda preoperatif profilaksi amacıyla.
KONTRENDİKASYONLARI


Merkezi sinir sistemini ilgilendiren bir hastalık varlığında, ilacın etken maddesine veya içerdiği yardımcı maddeye aşırı duyarlılığı olduğu bilinen vakalarda kontrendikedir.UYARILAR & ÖNLEMLER


Trikomoniasis tedavisi sırasında, asemptomatik erkek cinsel partnerin profilaksisi yanı sıra yeniden enfestasyonun engellenmesi amacıyla cinsel ilişkiden kaçınılması önerilir. Ayrıca, herhangi teratojenik veya fötotoksik etkisinin gösterilmemiş olmasına rağmen, gebeliğin ilk üç ayında kullanılmaması önerilir.YAN ETKİLEROral alımda gastrointestinal rahatsızlıklar gibi hafif yan etkiler görülebilir. Baş dönmesi, baş ağrısı, görülebilir. Tremor motor hareketlerde inkoordinasyon, bilinç netliğinde azalma gibi santral sinir sistemini ilgilendiren yan etkiler ortaya çıkabilmektedir.
BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.KULLANIM ŞEKLİ & DOZU


A) TRİKOMONİASİS TEDAVİSİ
—Trikomoniasis’in basit tedavisi, doktor başka şekilde önermemişse, 5 gün süreyle sabahları iki akşamları iki olmak üzere günde 4 tablettir. Reenfestasyonun engellenebilmesi için hastanın eşine aynı doz verilir. (NOT: Uyarılar/Önlemler bölümüne bkz.) Çocuklar için doz 25 mg/kg/gündür.
B) AMEBİASİS TEDAVİSİ
— Amebik dizanteri: 3 gün süreyle akşamları bir defada 6–8 tablet alınır. Bu doz gerekmesi halinde iki defaya bölünerek verilebilir.
— Diğer amebiasis türleri: 5 ila 10 gün süreyle sabahları iki akşamları iki olmak üzere günde 4 tablet alınır. Çocuklar için doz 20–30 mg/kg’ dır.
C) GİARDİASiS (Lambliasis) TEDAVİSİ
— Erişkinlerde tedavi 5–10 gün süreyle günde toplam 4 tablet ile yapılır. Gereğinde günlük doz ikiye bölünebilir. Çocuklar için doz 25 mg/kg’ dır.
D) ANAEROBİK ENFEKSİYONLARIN TEDAVİSİ
Anaerobik enfeksiyonlarda tedaviye 500 mg - 1000mg (2 ila 4 tablet) ile başlanır. Daha sonra semptomlar tamamıyla ortadan kalkıncaya kadar günde eşit dozlara bölünerek 1000mg (4 tablet) uygulanır.
E) ANAEROBİK ENFEKSİYONLARIN PROFİLAKSİSİ
Profilaksiye, oral yoldan ilaç alabilen vakalarda 2–4 tablet ile başlanır ve operasyondan sonra 12 saatte bir 2 tablet ile 1 ila 5 gün sürdürülür.
NOT: Tabletler, gastrointestinal yan etkilerin önlenebilmesi için daima yemeklerden sonra alınmalıdır.Doz Aşımı ve Tedavisi:


Kazaen aşırı dozlarda alınması halinde, santral etkiler şiddetlenerek ortaya çıkabilir. Özel bir antidotu olmadığından semptomatik tedavi yapılır, santral eksitasyonlar diazepam ile kontrol altına alınabilir.


İlaç Fiyatı 15.39 TL


Reçeteli Verilir.


PİYASADA MEVCUT DİĞER FARMASÖTİK TAKDİM ŞEKİLLERİ


* ORNITOP 500 MG 10 FİLM TABLET


İLAÇ EŞDEĞER ANALİZİ (MUADİLLERİ)* BITERAL 500 MG 1 AMPUL
* BİTAZOL 500 MG 3 ML 1 AMPUL
* ORNISID 500 MG 3 VAJİNAL TABLET
* BITERAL 500 MG 3 OVÜL
* PRONİZOL 250 MG 20 FİLM TABLET
* BORNERAL 250 MG 20 FILM TABLET
* ORNİSİD 250 MG 20 FİLM TABLET
* ORNIDONE 250 MG 20 FİLM TABLET
* ORNİDONE FORT 500 MG FİLM 10 TABLET
* ORNISID FORT 500 MG 10 FİLM TABLET
* BITERAL 500 MG 10 FİLM TABLET
* BITERAL 250 MG 20 TABLET

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder