20 Haziran 2010 Pazar

opticaine 5 ml damla

» Anestezik

FORMÜLÜ

10 mgGliserinŞişe5 mlDistile suŞişe25 mgProparakain hidroklorür.Şişe0.5 mgBenzalkonyum klorürŞişe

ENDİKASYONLARI

Kornea ve konjuktivada kısa süreli anestazi hasıl etmek için tonometri, gonyoskopi, korneadan yabancı cisimlerin çıkarılması, gözden dikiş alınması, teşhis amacıyla kornea ve konjunıktivada kazıntı alınması, kısa süreli diğer müdahaleler. Opticaine ayrıca katarakt ameliyatı, pterygium eksizyonu müdahalelerden önce lokal olarak enjekte deilen anesteziklere yardımcı ve hazırlayıcı olarak da kullanılır.

KONTRENDİKASYONLARI

Solüsyonun bileşişmindeki maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kullanılmamalıdır.

UYARILAR & ÖNLEMLER

Lokal anestezikler gözde uzun süre kullanılmamalıdır. Kalıcı korneal opasiteler ve buna bağlı görme kaybı olabilir.
Allerjik, kardiyak, hipertiroid hastalarada proparakain dikkatle ve sınırlı kullanılmalıdır. Uzun süre uygulanması yara iyileşmesini geciktirebilir. Göze damlatılan lokal anesteziklerin. sistematik toksisite hasıl etmesi son derece nadir olmakla beraber mümkündür. Anastezi sırasında göz kırpma refleksi geçici olarak kalktığından göz yabancı cisimlerden, kimyasal maddelerden korunmalı ve elle ovuşturulmakten kaçınmalıdır. Dezenfektan ve deterjan solüsyonlara batırılmış tonometreler kullnılmadan önce distile su ile çalkalanmalıdır.

YAN ETKİLER

Nadiren batma, yanma, kızarma olabilir. Allerjik reaksiyon daha nadirdir. Nadir bir akut hipersansitive reaksiyonu yaygın epitelyal keratit, gri ve buzlu cam manzarasında kornea epitel denüdasyonu, korneal filamentler, bazen irritis ve descemetitistir. Allerjik kontakt dermatiti parmak uçlarının kuruması ve çatlaması bildirilmiştir.

ETKİLEŞMELER

Yoktur.

DOZU & KULLANIM ŞEKLİ

Yabancı çıkarılmasında; müdahalelerden 30 sn. önce konjunktivaya 1 damla Tonometride ölçmden 30 sn. önce konjunktivaya 1 damla. Dikişlerin alınmasında müdahaleden 1/2-2 dk. önce konjunktivaya bir damla. Derin anestezide; her 5-10 dk'da bir konjunktivaya 1 damla 4/5 defa.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder