9 Haziran 2010 Çarşamba

oledro pediatrik 100 ml şurup

» Analjezik Antipiretik antigribal


Etken Maddesi
Paracetamol + Phenylephrine HCl + Chlorpheniramine maleate


OLEDRO PEDIATRIK 100 ML ŞURUP
Yerli, Beşeri bir ilaçdır.


FORMÜLÜ


Her 1 ölçekte (5 mL' de); Parasetamol 160 mg, Klorfeniramin maleat 1 mg, Fenilefrin HCl 5 mg (Koruyucu : Sodyum metilhidroksibenzoat, Sodyum propilhidroksibenzoat; Tatlandırıcı : Şeker; Aroma verici : Ahududu esansı) ve etanol içerir.


ENDİKASYONLARI


OLEDRO, soğuk algınlığına eşlik eden ateş, ağrı ve nezlenin geçici olarak giderilmesinde kullanılır.


KONTRENDİKASYONLARI


OLEDRO, bileşimindeki maddelere karşı aşırı duyarlılığı olduğu bilinen kişilerde, karaciğer yetmezliği bulunanlarda, hipertansiyonlularda, hipertroidizmde, kapalı açılı glokomlularda ve monoamin oksidaz grubu ilaçları alanlarda, akut bronşial astım, piloroduodenal obstrüksiyon, diabet ve kalp hastalarında kullanılmaması gerekir. kullanımı kontrendikedir.


UYARILAR & ÖNLEMLER


Parasetamol alkol alışkanlığı olanlarda karaciğer hasarı yapabilir. Yüksek dozda veya uzun süreli kullanımı böbreklerde ciddi hasar ve kan düzeylerinde değişikliğe neden olur. Hipertroidli, diyabetli hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. - 5 günden uzun süren ağrılarda, 3 yaşın altındaki çocuklarda doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. - Hepatik nekroz görülebilir. Hepatik nekroz parasetamolün aşırı dozunda doza bağlı olarak görülen bir komplikasyondur. 12-48 saat içinde karaciğer enzimleri yükselebilir. Protrombin zamanı uzayabilir. Ancak klinik semptomlar dozun alınmasından 1-6 gün sonrasına kadar görülmeyebilir. 10 g' ın üzerinde alınması durumunda toksisite görülmesi muhtemeldir. Antikoagulan alan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. İlacın bazı ototoksik antibiyotiklerle birlikte kullanımı ototoksisitenin ilk belirtilerinin ortaya çıkmasını engeller ve bu hasar ancak geriye dönüşsüz olduğunda farkedilebilir. DOKTORUNUZA DANIŞMADAN KULLANMAYINIZ. GEBELİKTE KULLANIM (Kategori C): Gebelerde ilacın güvenli kullanımı kanıtlanmamıştır. Bu nedenle zorunlu olmadıkça gebelerde kullanımı önerilmez. LAKTASYON: Emziren kadınlarda herhangi bir veri mevcut değildir. Bu nedenle emziren annelerde kullanımı kontrendikedir.


YAN ETKİLER


Duyarlı kişilerde nadiren uyuklama, baş dönmesi, mide yanması, uykusuzluk, asabiyet, ağız kuruluğu, deri döküntüsü, idrar zorluğu, çarpıntı, görmede bulanıklık, iştahsızlık, terleme, taşikardi, kulak çınlaması, fotosensitivite görülebilir. İlacın dozu azaltıldığında veya alımı durdurulduğunda bu etkiler ortadan kalkar. BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ


ETKİLEŞMELER


Monoamin oksidaz (MAO) inhibitörleri, alkol, trankilizanlar ve santral sinir sistemi (SSS) depresanları ile birlikte kullanılmamalıdır. Parasetamol yüksek dozda ve uzun süreli kullanımda antikoagülan ilaçların etkisini artırmaktadır. Uzun süreli ve yüksek dozlarda alınan parasetamol; kumarin, indandion türevleri ile fenotiazinlerle etkileşebilir.


DOZU & KULLANIM ŞEKLİ


OLEDRO Pediatrik Şurup: 3 yaşına :Günde 3 defa 1/2 ölçek (2.5 mL) 3 - 6 yaş :Günde 3 defa 1 ölçek (5 mL) 6 yaş üzeri :Her 4 saatte 1 ölçek (5 mL) Hekim tavsiyesi olmadan günde 6 defadan fazla kullanılmamalıdır. 3 yaşın altındaki çocuklarda hekim kontrolünde kullanılmalıdır. DOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ Hasta erken görülmüşse kusturulur veya midesi yıkanır. Küçük çocuklarda aspirasyon tehlikesine karşı tedbirli olmalıdır. Katartik (milk of magnesia) verilmesi faydalı olabilir. Daha sonra vakanın seyrine göre genel süpportif ve semptomatik tedavi (i.v. sıvılar, oksijen) uygulanır. Hipotansiyon varsa vazopressörler kullanılabilir. Ancak adrenalin verilmemelidir. Tansiyonu daha da düşürür. Analeptikler kullanılmamalıdır, konvulsiyonlara sebep olabilir. Oral N-asetilsistein parasetamolün spesifik antidotudur.


İlaç Fiyatı 2.79 TLReçeteli Verilir.


PİYASADA MEVCUT DİĞER FARMASÖTİK TAKDİM ŞEKİLLERİ


* OLEDRO 30 TABLET
* OLEDRO HOT 500 MG 6 POŞET
* OLEDRO HOT EFERVESAN 500 MG 12 POŞET

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder