27 Haziran 2010 Pazar

ornisid 250 mg 20 film tablet

» Trikomonasitler
Etken Maddesi
Ornidazol


ORNİSİD 250 MG 20 FİLM TABLET

Yerli, Beşeri bir ilaçdır.


FORMÜLÜ


Bir vajinal tablet 500 mg Ornidazol içerir.


ENDİKASYONLARI


• Trikomoniasis; kadınlarda Trichomonas vaginalis’e bağlı genito üriner enfeksiyonlar (vulvovajinit, vajinit, üretrit, bartolinit, servisit), • Gardnerella vaginalisin neden olduğu bakteriyel vajirıoziste endikedir.


KONTRENDİKASYONLARI


Bileşimindeki maddelerden herhangi birine karşı önceden oluşmuş aşırı duyarlılık durumları ile, santral sinir sistemi bozukluğu olanlarda kullanılmamalıdır.


UYARILAR & ÖNLEMLER


Yapılan geniş çalışmalarda, herhangi bir teratojenik veya fetotoksik etkisi görül rnemekle birlikte gebeliğin ilk 3 ayında ancak kesinlikle gerekli ise kullanılmalıdır. Emziren annelerde ilacın sütle itrah edileceği düşünülerek dikkatli kullanılmalıdır. Ornisid Vajinal Tablet ağızdan alınnıaz.


YAN ETKİLER


Ornisid genellikle iyi tolere edilir. Ender olarak baş dönmesi, başağrısı ve gastrointestinal rahatsızlıklar gibi hafif yan etkiler görülebilir. Duysal ve/veya motor periferik nöropati gözlenmiştir. Ayrıca tremor, rigor, koordinasyon bozukluğu ve bilinç azalması gibi santral sinir sistemi bozuklukları ve cilt reaksiyonları, çok ender olarak gözlenmiştir


ETKİLEŞMELER


Diğer 5-nitro-imidazol deriveleri ile birlikte kullanıldığında izole olarak, periferik nevrit, psişik depresyon ve epilepsiye benzer konvülsiyonlar, görüldüğü bildirilmiştir.


DOZU & KULLANIM ŞEKLİ


Hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği taktirde; Trikomoniasis’de tedavi seçenekleri: GÜNLÜK DOZ (250 mg’lık oral tabletle kullanılır) Tek dozluk tedavi 6 oral tablet akşamları veya 4 oral tablet + 1 vajinal tablet 5 günlük tedavi 2 oral tablet sabah,2 oral tablet sabah,1 vajinal tablet yatmadan önce veya 2 oral tablet sabah,2 oral tablet akşam Tüm vakalarda reenfeksiyondan korunmak için hastanın eşi de aynı oral dozu kullanarak tedavi edilmelidir. Ornisid Vajinal Tablet yatarken, eller yıkanmış olarak, parmakla vajina içerisine derince konulur. DOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ: Doz aşımında yan etkilerİadvers etkiler kısmında kayıtlı semptomlar daha ciddi olarak seyrecier. Spesifik antidotu yoktur. Konvülsiyon hallerinde diazepam verilmesi tavsiye edilir.


İlaç Fiyatı 14.42 TL


Reçeteli Verilir.


PİYASADA MEVCUT DİĞER FARMASÖTİK TAKDİM ŞEKİLLERİ


* ORNISID 500 MG 3 VAJİNAL TABLET
* ORNISID FORT 500 MG 10 FİLM TABLET


İLAÇ EŞDEĞER ANALİZİ (MUADİLLERİ)


* BITERAL 500 MG 1 AMPUL
* BİTAZOL 500 MG 3 ML 1 AMPUL
* BITERAL 500 MG 3 OVÜL
* PRONİZOL 250 MG 20 FİLM TABLET
* ORNIDONE 250 MG 20 FİLM TABLET
* ORNİDONE FORT 500 MG FİLM 10 TABLET
* ORNITOP 250 MG 20 FİLM TABLET Toprak
* ORNITOP 500 MG 10 FİLM TABLET
* BITERAL 500 MG 10 FİLM TABLET
* BITERAL 250 MG 20 TABLET

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder