29 Haziran 2010 Salı

orthovisc 30 mg 2 ml 1 flakon

» Polisakkarid


Etken Maddesi
Sodyum Hiyalüronat


ORTHOVISC 30 MG 2 ML 1 ENJEKTÖR

İthal, Beşeri bir ilaçdır.


FORMÜLÜ


ORTHOVISC® 2 ml, 15 mg/mL Viskoz Sıvı İçeren Kullanıma Hazır Enjektör, 15 mg/mL sodyum hyaluronat, 9 mg/mL sodyum klorür ve distile su (enjeksiyon için) içerir.


ENDİKASYONLARI


Orthovisc 1ml:Temporomandibular eklem rahasızlıklarının tedavisinde kullanılır. Orthovics 2ml: Diz osteoartririnin semptomatik tedavisinde kullanılır.


KONTRENDİKASYONLARI


Eklem hastalıklarının semptomatik tedavisinde kullanıldığında Orthovisc'in halen bilinen bir kontrendikasyonları yoktur. Tavuk ve tavuktan elde edilen ürünlere karşı allerjisi olanlar belki hyaluronat preparatlarına reaksiyon gösterebilirler. Bununla birlikte; oftalmik cerrahi işlemler sırasında büyük oranlarda kullanılan sodyum hyaluronatın böyle bir reaksiyona neden olduğu bildirilmemiştir. Genel olarak eklem içindeki maddelerin enjeksiyonuyla ilgili işlemler sırasında ortaya çıkan çoka az düzeyde risk vardır. Başlıcaları enfeksiyon ve kanamadır. Enjeksiyonun yapılacağı bölgede önceden mevcut olan cilt reaksiyonları veya bilinen sistemle ilgili kanama bozuklukları kontrendikasyona neden olabilir


UYARILAR & ÖNLEMLER


Eklem içine madde enjeksiyonu sırasınsa, normal olarak alınması gereken önlemlerdir. Bu tip uygılamada sodyum hyaluronat solüsyonu, kabul edilmiş enjeksiyon tekniğini iyi bilen kimseler tarafından yapılmalıdır. Fazla miktarda sodyum hyaluronat kullanılmamalı ve hasta çok yakından kontrol edilmelidir. Enjeksiyon prosedürü sırasında ağrı artarsa, enjeksiyon durdurulmalı ve iğne dışarı çekilmelidir. Eklem boşluğu aşırı doldurulmamalıdır.


YAN ETKİLER


Sodyum hyaluronat molekülleri iltihap yapmadığı için, herhangi bir flojistik tepkinin cerrahi prosedürden kaynaklandığı düşünülmemelidir. Diğer sodyum hyaluronat preparatlarının temporomandibular ve/veya diz eklemine intra-artiküler enjeksiyon olarak verilmesini müteakip hafiften, şiddetliye kadar olan şişme olguları ve rahatsızlık gözlenmiştir. Bunun orthovisc preperatının kullanımıyla ilişkisi bulunmamıştır.


ETKİLEŞMELER


Diğer ilaçlarla kimyasal veya farmakolojik etkileşimi yoktur.


DOZU & KULLANIM ŞEKLİ


Orthovısc hipodermik bir iğneyle eklem boşluğuna ağır ağır enjekte edilir. Orthovisc 1ml için: Temporomandibular rahatsızlıklarında; 1ml/hafta; birer hafta arayla, 3 hafta müddetince kullanılmalıdır. 4-6 at sonra, aynı doz tekrar edilebilir. Orthovisc 2 ml için: Diz osteoartrinitinde; 2ml/hafta; birer hafta arayla; 3 hafta süreyle kullanılmamalıdır. 4-6 ay sonra, aynı doz tekarar edilmelidir. Orthovisc 1ml ve 2 ml sadece İntra- Artiküler enjeksiyon içindir.


İlaç Fiyatı 62.96 TL


Reçeteli Verilir.


İLAÇ EŞDEĞER ANALİZİ (MUADİLLERİ)* HYALGAN İNTRAARTİKÜLER 1 ENJEKTÖR
* ADANT 25MG/2,5 ML KULLANIMA HAZIR 1 ŞIRINGA
* OSTENİL 20 MG 1 ENJEKTÖR
* ADANT 25 MG/2,5ML 3 ŞIRINGA
* OSTENİL 20 MG 3 ENJEKTÖR

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder