27 Eylül 2010 Pazartesi

peditus 100 cc şurup

» Analjezik, Antipiretik, Antihistaminik, Ekspektoran


Etken Maddesi
Paracetamol + Guaifenesin + Pyrilamine maleate + Phenylephrine HCl


PEDITUS 100 CC ŞURUP

Yerli, Beşeri bir ilaçdır.


FORMÜLÜ


Her 5ml'de (1 ölçek); Parasetamol 120 mg, Guaifenezin 50 mg, Prilamin maleat 6.25 mg, Fenilefrin HCL 5 mg, Alkol,Koruyucu Madde ;Metil paraben,Propil paraben, Boyar Madde;Tartarazin,Tatlandırıcı ve Koku Verici; Sakkaroz, Sodyum siklamat,Sodyum sakkarin,Portakal esansı.


ENDİKASYONLARI


Nezle,grip ve diğer üst solunum yolları enfeksiyonlarında görülen yüksek ateş,öksürük ve bronş irritasyonu durumları, nezle ve diğer enfeksiyonlarda ortaya çıkan burun tıkanıklıkları, bronşiyal sekresyonların sulandırılması ve yumuşatılması, nezle, grip ve diğer solunum yolu enfeksiyonları ile birlikte görülen baş ağrısı,kas ve eklem ağrıları.


KONTRENDİKASYONLARI


Hepatosellüler yetersizlik.


UYARILAR & ÖNLEMLER


Bileşiminde bulunan tartarazin nedeniyle aşırı duyarlılık reaksiyonları görülebilir. Bileşimindeki Fenilefrin HCL nedeniyle kardiyovasküler hastalık, hipertansiyon, glokom, diyabet, hipertiroidi ve prostat hipertrofisi durumlarında, ancak doktor tavsiyesi ile küçük dozlarda kullanılabilir.Yine bileşiminde bulunan Prilamin maleat sedasyon yaparak dikkat azalması ve refleks kaybına yol açabileceğinden,özel dikkat gerektiren işlerde çalışanlara ve vasıta kullananlara verilmemelidir.Yine sedatif etki şiddetleneceğinden birlikte alkol alınmamalı ve varsa birlikte kullanılan sedatif ve hipnotiklerin dozları azaltılmalıdır.Çocuklarda ve yetişkinlerde 3 günden fazla süren 39.5 C'den yüksek ateşli durumlarda kullanılmamalıdır


YAN ETKİLER


Genellikle yüksek dozlarda şurup kullananlarda baş dönmesi, sinirlilik,kan basıncında yükselme, kalp çarpıntısı,bulantı,idrar zorluğu, sedasyon,uyuşukluk,deri döküntüleri,kaşıntı görülebilir.Bu durumlarda doz azaltılmalı veya ilaç kesilmelidir. Önerilen dozlarda uzun süre kullananlarda hepatotoksik etki gösterebilir.


ETKİLEŞMELER


Yoktur.


DOZU & KULLANIM ŞEKLİ


Çocuklarda: 3 yaşına kadar günde 3 defa yarım ölçek (2.5 ml). 3-6 yaş; günde 3 defa 1 ölçek (5 ml). 6 yaşından yukarı her dört saatte bir,1 ölçek (5 ml). Büyüklerde: Günde her 4 saatte bir,2 ölçek (10 ml). Çocuklarda 24 saatte 5 dozdan fazla verilmemeli ve 2 yaşın altındaki çocuklarda doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Doktor tarafından başka türlü önerilmemiş ise 5 günden fazla kullanılmamalıdır.


İlaç Fiyatı 2.36 TL


Reçeteli Verilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder