22 Eylül 2010 Çarşamba

pedilin 125 ml şurup

» Ekspektoranlar


Etken Maddesi
Difenhidramin + Amonyum klorür


PEDILIN 125 ML ŞURUP
Yerli, Beşeri bir ilaçdır.


FORMÜLÜ


1 ölçek (5 mI) Şurup; etken madde olarak 14 mg Difenhidramin Hidroklorür ve 120 mg Amonyum Klorür ile, tatlandırıcı olarak şeker; koku ve lezzet verici olarak Karamel; Ahududu esansı; Mentol; boyar madde olarak Ponceau 4R; çözücü olarak Alkol ve ayrıca Sodyum sitrat içerir.


ENDİKASYONLARI


Soğuk algınlığı ve gripal durumlarda görülen boğaz ve bronşiyal irritasyon sonucu ortaya çıkan öksürüklerde kullanılır


KONTRENDİKASYONLARI


Bileşimindeki maddelerden herhangi birine karşı önceden oluşmuş aşırı duyarlılık durumlarında kontrendikedir. Monoarminoksidaz inhibitörü alanlar, dar açılı glokomlu hastalar, prostat hiperirofisi olanlar, astım nöbeti geçiren hastalar ile 1 yaşından küçük bebeklerde kullanılmamalıdır. Amonyum tuzlan karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğunda kontrendikedir.


UYARILAR & ÖNLEMLER


Motorlu araç ve makine kullananlar tarafından alındığında Difenhidramin'in dikkat ve refleks kaybı oluşturabileceği unutulmamalıdır. Trankilizanlar, hipnotik ilaçlar ve alkol ile birlikte kullanıldığında, depresif etkinin artabileceği göz önüne alınmalıdır. Bu ürünü kullanırken difenhidramin içeren başka ilaçlar (dahilen veya haricen) kullanmayınız. Hamileler ile süt veren anneler tarafından kullanılması önerilmez.


YAN ETKİLER


En sık görülen yan etkiler şunlardır: “Sinir sistemine ilişkin (sedasyon; uyku hali; baş dönmesi; koordinasyon bozuklukları). Solunum sistemine ilişkin (bronşiyal sekresyon kıvamının artışı), ‘Gastrointestinal sisteme ilişkin (Epigastrik disties), Genito-üriner sisteme ilişkin (idrar retansiyonu), “Kardiyovasküler sisteme ilişkin (hipotansiyon; başağrısı; palpitasyon), Genel olarak (ürtiker; fotosensitivite; aşırı terleme; ağız, burun, boğaz kuruluğu). Çocuklarda yüksek dozda kullanıldığında, eksitasyon ve bulantı görülebilirsede, ilacın kesilmesi ile ortadan kalkar.


ETKİLEŞMELER


yoktur


DOZU & KULLANIM ŞEKLİ


Hekim tarafından başka bir biçimde önerilmedikçe; Erişkinler için: 2-3 saatte bir 1-2 ölçek (5-10 mI). 6-12 yaş arası çocuklar için: 3-4 saatte bir 1 ölçek (5 mI). 1-5 yaş arası çocuklar için: 3-4 saatte bir 1/2 ölçek (21/2 mI) uygulanır. DOZ AŞIMI: Yanlışlıkla ya da kasıtlı olarak aşırı dozda kullanıldığında, hastayı kusturmak için bir bardak su ya da süt verilmelidir. Aspirasyona karşı önlem alınmalıdır. Eğer hasta kusmazsa, ilacın kullanılmasını takiben 3 saat içerisinde gastrik lavaj uygulanmalıdır.Lavaj çözeltisi olarak izotonik ya da yarı-izotonik tuzlu su kullanılır. Tuzlu katartikler (Miik ot magnesia gibi) verilebilir.Hipotansiyon için vazopresörler kullanılabilir.Stimülanlar uygulanmamalıdır.


İlaç Fiyatı 3.32 TL


Reçeteli Verilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder