18 Ağustos 2010 Çarşamba

panadol actif 500 mg 20 tablet

» Analjezik, Antipiretik


Etken Maddesi
Paracetamol


PANADOL ACTİFAST 500 MG 20 FİLM TABLET

İthal, Beşeri bir ilaçdır.


FORMÜLÜ


Panadol Film Tablet, her bir tablette; 500 mg parasetamol ve koruyucu olarak potasyum sorbat içerir. Extra Film Tablette ek olarak Caffeine, 65 mg


ENDİKASYONLARI


Panadol Film Tablet, hafif ve orta şiddetli ağrılar ile, ağrının ateşe eşlik ettiği durumlarda kullanılır.


KONTRENDİKASYONLARI


Panadol Film Tablet, içerdiği maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olduğu bilinen hastalarda kullanılmamalıdır.


UYARILAR & ÖNLEMLER


Kalp, akciğer hastalığı veya anemisi olanlarda dikkatle verilmelidir. Hamileler ve süt vermekte olan kadınlar, herhangi bir ilaçta olduğu gibi, bu ürünü de kullanmadan önce bir hekime danışmalıdırlar. Hekim tarafından başka şekilde önerilmemişse, ağrı için 10 günden, ateş için ise 3 günden fazla kullanılmamalıdır. Böbrek ve karaciğer fonksiyon bozukluğu olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.


YAN ETKİLER


Hematolojik reaksiyonlar bildirilmiş olmasına karşın, parasetamolün yan etkileri genellikle hafiftir. Bazen deride raş veya başka allerjik reaksiyonlar bildirilmiştir. Çok miktarda alındığında, seyrek de olsa gastrointestinal bozukluklar, anemi, methemoglobinemi, hepatik nekroz görülebilir. 12 – 48 saat içinde karaciğer enzimleri yükselebilir ve protrombin zamanı uzayabilir. Ancak klinik semptomlar dozun alınmasından 1 – 6 gün sonrasına kadar görülmeyebilir. 10 g’ın üzerinde alınması durumunda toksisite görülmesi muhtemeldir. Uzun süreli kullanımda, nadir durumlarda hemolitik anemiye bağlı trombositopeni, nötropeni, pansitopeni tanımlanmıştır. Merkezi sinir sistemi stimülasyonu, kalp aritmileri, ensefalopati gibi yan etkiler meydana gelebilir.


ETKİLEŞMELER


Barbitüratlar ve diğer antikonvülsanlar, kloramfenikol, desipramin, doksorubisin, mide boşalma süresini etkileyen ilaçlar ve uzun süreli tedavilerde antikoagülan ilaçlarla etkileşme olasılığı vardır. Alkol parasetamolün hepatotoksik etkisini artırır.
DOZU & KULLANIM ŞEKLİ


Panadol Film Tablet, erişkinlerde ve 12 yaşın üzerindeki çocuklarda uygulanır. Bir doktorun önerisiyle olmadıkça 12 yaşından küçük çocuklara verilmemelidir. Eğer gerekirse doz her 4 saatte bir yinelenebilir, ancak 24 saatte 4 dozdan daha fazla verilmemelidir. Belirtilen dozdan fazla uygulanmamalıdır. Daha fazla alındığı takdirde hemen bir hekime danışılmalıdır. Doz Aşımı Aşırı dozda parasetamol almış hastaların ilk 3 gün normal görünebileceği ve karaciğer hasarının kendisini bundan sonra gösterebileceği akılda bulundurulmalıdır. Parasetamol ile doz aşımının ortaya çıkardığı karaciğer değişiklikleri, karaciğer hücrelerinde çok reaktif bir ara metabolitin birikmesi sonucudur. Aşırı dozun alınmasından sonra hemen tedavi uygulanmalıdır. 4 saatten daha kısa bir süre önce 7.5g veya daha fazla parasetamol almış hastalarda gastrik lavaj yapılmalıdır. Eğer plazma parasetamol düzeyleri belirli sınırların üstüne çıkarsa, aşırı dozun alınmasından sonraki 10 – 12 saat içinde spesifik antidotlar (intravenöz yoldan N-asetil sistein veya oral yoldan 1-metyonin) uygulanarak karaciğer korunabilir.


İlaç Fiyatı 1.91 TL


Reçeteli Verilir.


PİYASADA MEVCUT DİĞER FARMASÖTİK TAKDİM ŞEKİLLERİ


* PANADOL 500 MG 24 FİLM TABLET
* PANADOL EXTRA 500 MG 24 FİLM TABLET


İLAÇ EŞDEĞER ANALİZİ (MUADİLLERİ)


* PARCETOL 500 MG 30 TABLET
* PARCETOL 500 MG 20 TABLET
* PARCETOL 120 MG 100 ML ŞURUP
* DERMAN 1 KAŞE
* SESKAMOL 500 MG 10 TABLET
* SESKAMOL 500 MG 10 TABLET
* PARACET JUNOR 160 MG 20 TABLET
* MEDASET 650 MG 20 TABLET
* TAMİFEN 500 MG 20 TABLET
* SETAMOL 500 MG 20 TABLET
* PARASEDOL 500 MG 20 TABLET
* NORAL 500 MG 20 TABLET
* DEMINOFEN 325 MG 10 SUPOZITUAR
* PİROFEN FORTE 325 MG 10 SUPOZİTUAR
* DEMINOFEN 500 MG 20 TABLET
* PİROFEN 500 MG 20 TABLET
* SEDALON 500 MG 20 TABLET
* VOLPAN 500 MG 20 TABLET
* KATAPRIN 500 MG 20 TABLET
* PARANOX 500 MG 20 TABLET
* PAROL 500 MG 20 TABLET
* POLMOFEN PEDİATRİK 120 MG 100 ML SÜSPANSİYON
* TAMİFEN 120 MG/5 ML 150 ML PEDİATRİK ŞURUP
* TAMOL 500 MG 20 TABLET
* TYLOL 500 MG 20 TABLET
* SIFENOL 500 MG 20 TABLET
* ASOMAL 5 ML 120 MG 100 ML ŞURUP
* MINOSET 500 MG 20 TABLET
* MINOSET 500 MG 20 TABLET
* NORAL PED. 5 ML 120 MG 100 ML ŞURUP
* BERKO-SETAMOL 120 MG 100 ML ŞURUP
* VERMIDON 500 MG 20 TABLET
* TERMACET 500 MG 20 FİLM TABLET
* PAROL 500 MG 30 TABLET
* TEMPO 0,5 GR 20 TABLET
* EFPA 10 EFERVESAN TABLET
* TERMACET 100 ML SÜSPANSİYON
* PHARMADOL 500 MG 60 TABLET
* MINAFEN 120 MG 100 CC ŞURUP
* TYLOL PED. 5ML 120 MG 100 ML SÜSPANSİYON
* PARANOX S 120 MG 10 SUPPOZİTUAR
* CALPOL 500 MG 30 TABLET G
* TYLOL 120 MG 10 SUPOZITUAR
* EFFERALGAN 500 MG 16 TABLET
* VERMIDON 500 MG 30 TABLET
* TERMACET PLUS 100 ML SÜSPANSİYON
* BERKO-SETAMOL 120 MG 150 ML ŞURUP
* DEMINOFEN 5 ML 150 ML SÜSPANSİYON
* PİROFEN PEDİATRİK 150 ML ŞURUP
* TEMPO ELİKSİR 150 ML
* MINOSET ROCHE 150MG/5 ML 100 ML ŞURUP
* MINOSET 150MG/5 ML 100 ML PEDİATRİK ŞURUP
* GERALGINE-P 5 ML 120 MG 150 ML
* TYLOL 6 PLUS 5ML 250 MG 100 ML SÜSPANSİYON
* MINAFEN 120 MG 150 CC ŞURUP
* PARANOX 120 MG/5 ML PEDİYATRİK ŞURUP 150 ML
* PARASEDOL PED.5 ML 120 MG 150 ML ŞURUP
* VERMIDON 500 MG 20 EFERVESAN TABLET
* PARACETAMOL PED.5 ML 120 MG 150 ML ŞURUP
* GRIPIN BEBE 5 ML 120 MG 150 ML ŞURUP
* SETAMOL ELİKSİR 120 MG 150 ML ŞURUP
* TERMALGINE PED. 100 MG 10 SUPOZITUAR
* CALPOL 120 MG 150 ML SUSPANSIYON
* TAMOL PED 5 ML 120 MG 150 ML ŞURUP
* KATAPRIN PED.5 ML 120 MG 150 ML ŞURUP
* SIFENOL 5 ML 160 MG 120 CC ŞURUP
* SEDALON 5 ML 120 MG 150 ML ŞURUP
* PARANOX FORT 240 MG 10 SUPPOZİTUAR
* ZALDAKS 150 ML ŞURUP
* VOLPAN PED.5 ML 120 MG 150 ML ŞURUP
* VERMIDON PED.5 ML 160 MG 120 ML ŞURUP
* EKOSETOL 160 MG 120 ML ŞURUP
* TYLOL FORT 240 MG 10 SUPOZITUAR
* A-PER ŞURUP 120 MG 100 ML
* TERMALGINE 5 ML 120 MG 100 ML ŞURUP N
* PAROMA 50 MG 20 TOZ
* TAMOL PLUS 250 MG/5 ML 150 ML SÜSPANSİYON
* TYLOL 6 PLUS 250 MG/5 ML 150 ML SÜSPANSİYON
* CALPOL-6 PLUS 250 MG/5 ML 150 ML ŞURUP
* PAROMA 125 MG 20 TOZ
* PAROMA 250 MG 20 TOZ
* PAROMA 500 MG 20 TOZ
* PERFALGAN 10 MG/ML 100 ML 12 FLAKON

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder