15 Mart 2010 Pazartesi

Medicold 100 ml şurup

» Analjezik, Antipiretik, Antihistaminik, Dekonjestan
Etken Maddesi
Paracetamol + Chlorpheniramine maleate + Pseudoephedrine HCl


MEDICOLD 100 ML ŞURUP

Yerli, Beşeri bir ilaçdır.


FORMÜLÜ


Paracetamol,160 mg Pseudoephedrine HCl, 15 mg Chlorpheniramine maleate, 1 mg/5 ml


ENDİKASYONLARI


Grip ve soğuk algınlığı gibi durumlarda ortaya çıkan; ateş, burun tıkanıklığı, kırıklık hissi,minör kas ağrıları ve genizde kaşıntı gibi semptomların giderilmesinde


KONTRENDİKASYONLARI


Ciddi hipertansiyon olanlarda, MAO inhibitörü kullananlarda ve ciddi koroner sorunları olanlarda.


UYARILAR & ÖNLEMLER


Aşırı dozda hepatik toksisiteye neden olabilir. Ağrı kesici olarak 5 günden ve ateş düşürücü olarak 3 günden fazla kullanılmamalıdır. Sinirlilik, baş dönmesi ve uykusuzluk görülürse ilaç alımı durdurulmalıdır.Karaciğer, böbrek, kalp ve akciğer fonksiyon bozukluğu, anemi, hipertansiyon, dar açılı glokom,prostat hipertrofisi,üriner retansiyon ve piloroduodenal obstrüksiyon hallerinde dikkatle kullanılmalıdır. Kronik bronşit, glokom,kalp hastalığı, hipertansiyon,tiroid ve diyabeti olanlarla sedatif ve trankilizan alan çocuklarda önerilmez.


YAN ETKİLER


Bulantı, kusma, gastrik şikayetler, pankreatit, hematolojik bozukluklar, cilt kızarıklığı, döküntü, uyku hali, tremor,eksitasyon ve idrar retansiyonu gibi.


ETKİLEŞMELER


Alkollü içecekler,sedatif ve trankilizanlarla birlikte kullanılmamalıdır.Hepatik enzimleri indükleyen hepatotoksik ilaçlarla birlikte kullanımı hepatotoksisite riskini arttırır. Oral antikoagülanların etkisini arttırabilir. Siklopropan, halotan vb. halojenli anesteziklerle ameliyata girenlerde kullanılmamalıdır.


DOZU & KULLANIM ŞEKLİ


4-11 ay arası çocuklarda 1/2 ölçek, 1-2 yaş arası çocuklarda 3/4 ölçek, 2-3 yaş arası çocuklarda 1 ölçek, 4-5 yaş arası çocuklarda 1.5 ölçek, 6-8 yaş arası çocuklarda 2 ölçek, 9-10 yaş arası çocuklarda 2.5 ölçek ve 11-12 yaş arası çocuklarda 3 ölçek kullanılır.Bu dozlar her 4-6 saatte bir tekrarlanır.24 saatte 4'den fazla doz kullanılmamalıdır.


İlaç Fiyatı 2.56 YTL


Reçeteli Verilir


İLAÇ EŞDEĞER ANALİZİ (MUADİLLERİ)


* GRIBEKS HOT- D TOZ 24 POŞET
* TYLOL HOT D 24 POŞET GRANÜL
* GRIBEKS HOT- D TOZ 12 POŞET
* A-FERIN PED. 100 ML ŞURUP
* TYLOL HOT PEDIATRIK 6 POŞET GRANÜL
* GRIBEKS HOT PED. TOZ 6 POŞET

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder