16 Mart 2010 Salı

Manuprin 0,5 gr 66 şase

» Üriner antiseptik


Etken Maddesi
Metanamin Mandelat


MANUPRIN 0,5 GR 56 SAŞE

Yerli, Beşeri bir ilaçdır.


FORMÜLÜ


Bir saşede; Metenamin mandelat 0.5 g. (Yardımcı maddeler: Tartrazin, Sakaroz, Sakarin sodyum, Portakal esansı).


ENDİKASYONLARI


Özellikle uzun süreli tedavi gerektiren pyelonefrit, sistit, pyelit ve diğer kronik üriner sistem enfeksiyonları ile beraber oluşan bakteriüride tedavi edici ve koruyucu olarak kullanılır. Ayrıca akut üriner sistem enfeksiyonlarında; enfeksiyon uygun antimikrobiyal ilaçlarla kontrol altına alındıktan sonra önleyici olarak tatbik edilir. Akut üriner sistem enfeksiyonlarında tek başına kullanılmaz. Sistit ve kalıntı idrarın bulunduğu durumlarda (Prostat, neurogenic bladder) uzun süreli tedavi için mükemmel bir drogdur. Sağladığı bakterisit vasat sayesinde yatalak hastalardaki sonda değişme süresini de uzatmaktadır.


KONTRENDİKASYONLARI


Böbrek ve karaciğer yetmezliğinde, ciddi dehidratasyonda kontrendikedir. İdrardaki ürat kristalleri sebebiyle gut hastalarına da kontrendikedir.


UYARILAR & ÖNLEMLER


Yüksek dozları (3-4 hafta boyunca günde 8 g.) idrar kesesi tahrişi, ağrılı ve sık idrara çıkma, albuminüri ve kanama yapabilir. Bileşiminde boyar madde olarak bulunan Tartrazin sebebiyle, bazı şahıslarda hassasiyet görülebilir. DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR: ³ Proteus ve pseudomonas gibi üre açığa çıkaran organizmaların meydana getirdiği enfeksiyonlarda idrarın asit pH’da olup olmadığı dikkatli olarak kontrol edilmelidir. İdrarı alkali yapıcı ilaç ve yiyecekler yasaklanmalı, askorbik asit gibi asitlendirmeye yardımcı ilaçlar verilmelidir. İdrar pH’ı asit yapılamıyorsa tedavi kesilmelidir. ³ Nadir vakalarda serum transaminaz seviyesinin hafifçe yükseldiği fakat ilaca devam edildiğinde normal seviyeye geldiği gözlenmiştir. Bu rapor sebebiyle özellikle karaciğer bozukluğu olan hastalarda periyodik olarak karaciğer fonksiyon testleri yapılması tavsiye edilir. ³ Hamilelikte alındığında; laboratuarda asit hidroliz tekniği ile yapılan idrar estriol miktarını çok düşük gösterdiği tespit edilmiştir. İdrarda 17-hidroksi-kortikosteroid, katekolaminler, vanilmandelik asit, 5-hidroksiindol asetik asit testlerini etkileyebilir. HAMİLELİKTE KULLANIMI: Hamileliğin ilk aylarındaki emniyeti tespit edilememiştir. Son üç ayında emniyeti teklif edilmiş fakat kesin olarak ispatlanamamıştır.


YAN ETKİLER


Tedavi edilen hastaların %3.5’tan azında bulantı, mide rahatsızlığı, disüri, deride kızarıklıklar gibi reaksiyonlar tespit edilmiştir. BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.


ETKİLEŞMELER


Tiazid diüretikler, karbonik anhidraz inhibitörler, kristalüriye sebep olacağı için sülfonamidler, idrar pH’ını yükselttiği için sodyum bikarbonat ve asetazolamid ile birlikte verilmemelidir


DOZU & KULLANIM ŞEKLİ


Günlük dozlar, doktor başka bir şekilde tavsiye etmemişse; yemeklerden sonra ve yatarken olmak üzere 4 defa yarım bardak suda tamamen eritilerek içilmek suretiyle alınır. Büyükler: günde 4 defa 2’şer saşe (4 g.) 6-12 yaş: günde 4 defa 1’er saşe (2 g.) 6 yaşın altındaki çocuklar: 4’e bölünmüş olarak günlük 50 mg/kg dozda verilir. Antibakteriyel aktivite için idrarın asit olması gereklidir (pH 5.5 veya daha az). Alkali yapan yiyeceklerden sakınmalı, gerektiğinde C vit. gibi idrarı asit yapan ilaçlar alınmalıdır. Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız.


İlaç Fiyatı 7.72 YTL


Reçeteli Verilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder