17 Mart 2010 Çarşamba

Makrosilin 250 mg 80 ml solüsyon

» Antibakteriyel (Geniş spektrumlu pensilin)


Etken Maddesi
Ampisilin


MAKROSİLİN 250 MG 80 ML SÜSPANSİYON

Yerli, Beşeri bir ilaçdır


FORMÜLÜ


250mg/5mlAmpisilinŞişe500mgAmpisilinTablet


ENDİKASYONLARI


Gram negatif ve gram pozitif organizmaların ve özellikle Streptococcus pneumonia ve H. Influenzanın neden olduğu; Gonore, invaziv salmonella, kronik bronşit, otitis media, sinüzit, üriner sistem enfeksiyonlarında endikedir.


KONTRENDİKASYONLARI


Flurbiprofen'e karşı aşırı duyarlılığı olan kişilerde kontrendikedir. Flurbiprofen; Aspirin veya diğer nonsleroidal amtienflamatuar ilaçların astım,ürtiker veya diğer alerjik reaksiyonlara yol açtığı bilinen kişilerde kontrendikedir.


UYARILAR & ÖNLEMLER


Penisiline karşı aşırı duyarlı kişilerde ve gebelerde kullanılmaz. Aşırı doz kullanımında böbrek, karaciğer ve hematopoetik sistemler kontrol edilmelidir. İnfeksiyöz mononükleozis, kronik lenfatik lösemi ve HIV virüsü taşıyıcılarında makropapüler döküntülere neden olur. Penisilinaz salgılayan patojenlere karşı etkisizdir. Bu nedenle antibiyogram yapılmadan kullanılırken duyarlı suş olabiliceği unutulmamalıdır. Süperenfeksiyona karşı dikkatli olunmalıdır.


YAN ETKİLER


Glosit, stomatit, bulantı, kusma, enterokolit, diyare, cilt kızarıklığı ve dermatit gibi yan etkiler görülebilir.


ETKİLEŞMELER


Flurbiprofen furosemid gibi diüretiklerin etkisini azaltabilir. Flurbiprofenin diğer nonstreoidal antienflamatuar ilçalar gibi kanama parametrelerini etkileyebileceği düşünülerek antikoagülan ilaç kullanan hastalarda dikkatle uygulanmalıdır.


DOZU & KULLANIM ŞEKLİ


Erişkinlerde 4x500-1000 mg/gün dozda (ağır vakalarda 8 g'a kadar yükseltilebilir) Çocuklarda 4 eşit kısımda 100-200 mg/kg/gün dozda, yemeklerden 1/2-1 saat önce kullanılır.


İlaç Fiyatı 3.06 YTL


Reçeteli Verilir.


PİYASADA MEVCUT DİĞER FARMASÖTİK TAKDİM ŞEKİLLERİ


* MAKROSİLİN 500 MG 16 TABLET
* MAKROSİLİN 1 GR 16 TABLET

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder